Lüks bir araca çarptığınızda ne olur?

  • Ana Sayfa
  • Lüks bir araca çarptığınızda ne olur?

Yükselişe geçen döviz kurları, hem araçların hem de yedek parçaların fiyatlarını ciddi oranda artırdı. Bu durum basit bir kazada bile ciddi bir maddi kayıp anlamına geliyor. İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) bu yeni dönemin en büyük kurtarıcısı oldu.

Döviz kurlarına bağlı olarak artan yedek parça fiyatları ve otomobil fiyatlarında yaşanan yüzde 50’nin üzerindeki artışlar olası bir trafik kazası durumunda ortaya çıkacak zararların boyutlarını da etkiledi. Bu durum, zorunlu trafik sigortası ve kasko poliçesine ekletilebilen İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın (İMM) da önemini artırdı. İMM, yüksek oranlı maddi ve manevi hasarlarda sigortalılara önemli bir güvence sağlıyor.

İsteğe bağlı olarak ekletilebiliyor

Araçlar için yaptırılan zorunlu trafik sigortası ve kasko maddi hasarlar konusunda sigortalıya önemli oranda güvence sağlıyor. Ancak yeterli olmadıkları durumlar da söz konusu. Zorunlu trafik sigortası kaza sonrası gerçekleşen hasar anında üçüncü kişilere vereceğiniz maddi ve bedeni hasarları belirli limitler dâhilinde karşılarken, isteğe bağlı olarak yapılan kasko poliçeleri ise trafik kazası sonrası sizin kendi aracınızda ortaya çıkacak zararı güvence altına alıyor. Ama her iki sigortanın da teminatları sonsuz değil. İki sigortada da hasar tutarı poliçelerde belirlenen üst limitlere kadar ödenebiliyor. Yani standart teminatlar manevi tazminat taleplerini, dış etkenleri veya limit üstü hasar bedellerini karşılamıyor.

İşte bu noktada devreye giren ve sigortalıları özellikle yüksek meblağlardaki tazminat bedellerini ödeme konusunda koruyan bir sigorta var. O da İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası. Bu sigorta son yıllarda sigortalıların acentelerinden ve sigorta şirketlerinden talep ettiği bir ek teminat haline geldi. İsteğe bağlı olarak kasko veya trafik poliçesine ek teminat olarak eklettirilebilen İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, sigortalılara özellikle maddi ve manevi büyük hasarlar karşısında önemli bir güvence sağlıyor.